List do o. Jakuba Mirona

Rzym, 17 grudnia 1552

IHS. Zajmowanie się sprawami w najdrobniejszych szczegółach nie należy do obowiązków ani generała, ani przełożonego prowincji. I chociażby taki przełożony miał wszelkie dane do ich załatwienia, lepiej będzie zlecić je innym, oni zaś później będą mogli  zdać sprawę prowincjałowi z tego, co zostało zrobione. Prowincjał wysłuchawszy ich zdania zadecyduje w sprawach, których załatwienie należy do niego. Jeśli chodzi o sprawę, która może być przekazana do decyzji i załatwienia przez kogoś innego, będzie znaczeni lepiej przekazać ją, zwłaszcza gdy chodzi o sprawy materialne, ale także gdy chodzi o znaczną część spraw duchownych. Co do mnie, to trzymam się tego sposobu postępowania i doznaję stąd nie tylko pomocy i ułatwienia, lecz także większego spokoju duszy i poczucia bezpieczeństwa. A zatem, zgodnie z tym, czego wymaga Twój obowiązek, dbaj o prawdziwą miłość i myśl o powszechnym dobru Twojej prowincji. Jeśli zaś chodzi o rozporządzenia w takiej czy innej sprawie, wysłuchaj najpierw zdania tych, którzy według Ciebie najlepiej się na tym znają.

Nie kłopocz się załatwianiem poszczególnych spraw i nie mieszaj się do nich, lecz raczej podobnie jak główny motor, wprawiaj w ruch poszczególne pomniejsze motory. W ten sposób dokonasz więcej dobrych czynów, będą one zrobione lepiej i takie postępowanie będzie bardziej odpowiednie Twoim obowiązkom, niż postępowanie przeciwne. I chociażby nawet coś się nie udało tym, którym polecasz różne sprawy, mniejsza wyniknie z tego szkoda, niż gdyby się miało Tobie nie udać. Lepiej bowiem będzie, gdy Ty poprawisz braki swoich podwładnych, niż gdyby oni mieli Ciebie poprawiać. Nie do nich bowiem należy poprawianie Ciebie, gdyby Ci się coś nie udało, a zdarzałoby się to często, jeślibyś wchodził w szczegóły częściej niż potrzeba.

Oby Jezus Chrystus, Bóg nasz i Pan, dał nam wszystkim łaskę rozpoznawania zawsze jego najświętszej woli i wypełniania jej całkowicie.

                                                                            Twój w Panu naszym

                                                                                                             Ignacy


W: Św. Ignacy Loyola, Pisma Wybrane, Kraków 1969.