Hiszpania czci założyciela jezuitów

Kościół w Hiszpanii uroczyście obchodzi święto Ignacego z Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego. Szczególny charakter mają uroczystości w miejscowości Azpeitia.
Tradycyjnej procesji przewodniczył tam bp José Ignacio Munilla, ordynariusz baskijskiej diecezji San Sebastián. Rozpoczyna się ona w ratuszu i przechodzi ulicami miasta do miejscowego kościoła. W procesji niesiona jest naturalnej wielkości figura założyciela jezuitów. Nie brakuje muzyków, tzw. txistularis, w tradycyjnych strojach oraz maceros. Uroczystej Mszy przewodniczył bp Munilla. Z kolei jutro uroczystości ku czci św. Ignacego odbędą się w bazylice w Loyoli. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz Kraju Basków.

Przy okazji dzisiejszego święta przypomniano przyjaźń, jaka łączyła św. Ignacego z Janem z Avili, który zostanie ogłoszony doktorem Kościoła 7 października br. Apostoł Andaluzji nie ukrywał swojego podziwu dla jezuitów i ich założyciela, jak pokazuje zachowana korespondencja. Mając 59 lat Jan sam nawet chciał wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Po śmierci został pochowany w jezuickim kościele w miejscowości Montilla, gdzie dzisiaj znajduje się sanktuarium przyszłego doktora Kościoła.
RV / Azpeitia
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 lipca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski